Zarządzanie Wiedzą

Zarządzanie wiedzą ściśle łączy się z moim poprzednim hobby czyli z NLP oraz psychologią. Uważam, iż dobry nauczyciel, manager, mentor powinien znać przynajmniej podstawy psychologii tak aby jego działania były motywatorem dla innych do nauki i rozwoju nie zaś do ślepego wykonywania poleceń, których sensu i logiki nie rozumie.

Badania naukowe dowodzą, że pracownik, który jest dobrze poinformowany na temat zadań jakie wykonuje, ich celowości i przydatności w aspekcie funkcjonowania firmy lub wytwarzający np. pojedynczy podzespół większej całości pracuje zdecydowanie efektywniej i dokładniej gdy wie, jak duże znaczenie ma jego praca i do czego służy.

W wielu firmach, również w tych w których pracowałem, nie było prawie w ogóle wprowadzonych elementów wymiany i zarządzania wiedzą. Często zdarzało się tak, że na jednym pracowniku opierało się funkcjonowanie bardzo istotnych z punktu widzenia firmy działań. Nikt nie zadawał sobie pytania: Co będzie jeśli stanie się coś, co uniemożliwi tej osobie pracę? Z dnia na dzień, z dobrze prosperującej firmy może stać się firmą z poważnym kryzysem wewnętrznym - a to może mieć tylko jedno odbicie na zewnątrz...

W kontekście zarządzania wiedzą, należy unikać powyższych sytuacji. Firma wówczas może pracować spokojnie i bez obaw o dzień następny, gdyż wie, że jej funkcjonowanie w tym aspekcie jest niezagrożone. Należy zmotywować pracowników do dzielenia się swoją wiedzą, to również pozwala dokonać ogromnych oszczędności gdyż, żadne szkolenie nie da tyle wiedzy co praktyczna, spotykana w danej firmie, sytuacja którą wspólnie się rozwiązuje.

Motywującymi do działania dla zespołu pracowników są również spotkania. To właśnie cykliczne spotkania (częstotliwość zależy tutaj od specyfiki działu - jednak zakłada się, że w większości przypadków powinny być one przynajmniej cotygodniowe), trwające nawet po kilka-kilkanaście minut pozwolą na poznanie rzeczy takich jak:

- aktualna sytuacja działu (kierownik) np. terminy ukończenia projektów, informacje na temat nowych zadań itp.

- aktualny status prac poszczególnych pracowników, oraz ich realizacje od ostatniego spotkania, problemy i trudności jakie napotkał i sposób ich rozwiązania (jeśli zostały rozwiązane, jeśli nie można spróbować je rozwiązać na spotkaniu tworząc Burzę Mózgów)

Takie spotkania spowodują, że pracownicy będą efektywniej działać gdyż większość z nich, będzie chciała pochwalić się swoimi dokonaniami. Pracownicy, którzy maja problemy - będą mogli bez obaw powiedzieć również o trudnościach jakie napotkali i od kolegów uzyskać informację czego mogą jeszcze spróbować aby swój problem rozwiązać (być może ktoś wcześniej spotkał się już z takim tematem). Spotkania takie służą stricte wymianie wiedzy i doświadczeń, co w przyszłości również ułatwia komunikację i zrozumienie w dziale.

Każdy z pracowników powinien poznać filozofię KAIZEN (kai - zmiana oraz zen - dobry) - która skupia się na wprowadzaniu dobrych zmian, małymi krokami.

10 zasad kaizen (źródło: wikipedia) to:

  1. Problemy stwarzają możliwości.
  2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why)
  3. Bierz pomysły od wszystkich.
  4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia.
  5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy.
  6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
  7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne.
  8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
  9. Pomyłki koryguj na bieżąco.
  10. Ulepszanie nie ma końca.
Wyobraźmy sobie, że mamy dział składający się z 5 pracowników. Efektywność jego działania znajduje się powiedzmy, że na dosyć niskim poziomie 50%. Przyjmijmy teraz, że dział musi podnieść efektywność swojego działania do poziomu przynajmniej 60%. Na pierwszy rzut oka, jest to zwiększenie o 20% od punktu wyjściowego (10% w skali rzeczywistej). Dla pracowników taka zmiana może wydawać się "szokiem" - jednak jeśli poprosimy o zwiększenie ich efektywności o niewielki ułamek, to suma takich zmian z dnia na dzień może znacznie przewyższyć zakładany poziom. Załóżmy że każdy z pracowników, przeznaczy na pracę 10-15 minut dziennie więcej (zamiast siedzieć np. na Facebooku ;) - biorąc pod uwagę iż robi to cały dział - mamy już 75minut. Tygodniowo jest to ponad 6 godzin, zaś w miesiącu około 25godzin. To jak dodać 3 dni robocze do każdego miesiąca, a to jeszcze nie wszystko. Pracownicy widząc efekty swoich zmian mogą napędzać się jeszcze bardziej i bardziej zwiększać swoją efektywność. To wygląda czasami tak jak reakcja łańcuchowa - trzeba tylko umieć znaleźć i popchnąć pierwszą kostkę domina...


Produkcje telewizyjne

Pod pojęciem produkcji telewizyjnych rozumiem nagrywanie poszczególnych programów. Byłem podczas tworzenia kilku odcinków Szymon Majewski Show, brałem udział w Kole Fortuny. Mam również kilka pomysłów na własne programy oraz unowocześnienie tych, które obecnie widzisz w TV. Myślę, że moje pomysły znacząco podniosłyby odbiór ich przez widza. Jestem za wprowadzeniem telewizji bardziej interaktywnej - w której dużą kontrolę mają widzowie, uczestniczący w realnym programie bez wychodzenia z domu. Uważam, że już najwyższy czas na zrobienie tego kroku!! W tym widzę obecnie potencjał  nadawców, a dzięki podobnym rozwiązaniom Telewizja Publiczna nie płakałaby z powodu niskich wpływów z abonamentu - na razie, niestety nie jest prawie wcale konkurencyjna ze stacjami komercyjnymi. Uważam, że bycie liderem to wytyczanie nowych ścieżek, a nie podążanie śladem innych - i tak powinna postępować nowoczesna telewizja.

Fotografowanie

Co tu dużo pisać :) Uwielbiam fotografować samoloty, to jak widzisz łączy się z pierwszą moją pasją!

Poniżej kilka moich starszych galerii na serwerze Google Picassa, zapraszam do oglądania! :)

 

Airshow - Radom2009
RC

Podróże

Myślę, że każdy z nas uwielbia podróże! Każdy lubi odkrywać nowe miejsca, nowe kultury i poznawać nowych przyjaciół.

Z moich dalszych podróży, największe wrażenie wywarła na mnie Tajlandia! Nie mylił się ten, kto powiedział, że to jest kraina uśmiechu. W Tajlandii z życzliwością spotkać się można na każdym kroku :) Czasami bywa to męczące i można odnieść wrażenie że Tajowie są nachalni - jednak można się do tego przyzwyczaić :) W dużej części żyją Oni z turystyki więc dbają aby turyści byli zadowoleni (i nie piszę tutaj bynajmniej o uciechach związanych z seksem gdyż w Tajlandii naprawdę jest wiele fajnych sposobów na spędzenie czasu).

Moim marzeniem jest zwiedzić Nową Zelandię, Stany Zjednoczone - calusieńkie, a szczególnie... jak zapewne się domyślisz cmentarzysko starych samolotów, które znajduje się na pustyni Mojave, w Kalifornii - na północ od Los Angeles. Niestety, wejście tam jest zabronione, ale mam nadzieję, że znajdę sposób aby pobyć tam trochę... pomyśleć nad historią i opowieścią jaką te maszyny mają mi do powiedzenia - naprawę, coś ekscytującego!!!!

NLP i Psychologia

NLP

Wbrew wielu obiegowym opiniom NLP nie jest manipulacją. Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu adeptów różnej maści nauczycieli próbuje później "czarować" i wykorzystywać swoją wiedzę w sposób nie do końca etyczny. NLP służy głównie osobie, która je poznaje, pozwala i pomaga zrozumieć działanie własnego umysłu, emocji i tego jak NIE dać się zmanipulować. Wiedza z zakresu NLP pozwala również na wzniesienie relacji z innymi ludźmi na wyższy poziom, co jest tylko i wyłącznie korzystne dla obu stron.

 

PSYCHOLOGIA

Psychologią również interesuję się od bardzo dawna. Chyba każdy adept psychologii wie, idą tam ludzie, którzy chcą się dowiedzieć jak pozbyć się swoich własnych problemów :) Ja na szczęście nie poszedłem, ale swoje przeczytałem :)

Poza książkami Roberta Cialdiniego i Roberta Kiyosaki (tak, tak - mimo tego, że być może nigdy o tym nie pomyśleliście to jego książki również można zaliczyć w pewnym sensie do psychologicznych) uwielbiam Paula Ekmana. Być może oglądaliście serial "Lie to me" - osoba doktora Lightman-a (gra ją znakomity Tim Roth)  jest oparta właśnie na postaci Ekmana.

Tim Roth - Lie to meTo człowiek, który rozebrał na czynniki pierwsze mimikę ludzkich zachowań. Profesjonalna nazwa to mikroekspersje, czyli niewielkie ruchy mimiczne, jakie pojawiają się na naszej twarzy w różnych sytuacjach a które są odzwierciedleniem naszego faktycznego stanu. To właśnie dzięki mikroekspresjom doktor Lightman (w serialu) rozpracowuje wiele kryminalnych zagadek, mimo tego, że złoczyńcy (fajne słowo :)) nie chcą współpracować. Na dłuższą metę można to połączyć z NLP - bo mikroekspresje, według mnie, połączone są z dialogami wewnętrznymi i są reakcjami na to co do siebie mówimy "w środku", nawet jeśli nie chcemy powiedzieć nic "na zewnątrz". Polecam również program METT - przekonajcie się, czy znacie ludzi i to co o was myślą, bądź jak naprawdę odbierają Wasze zachowanie...

Poniżej kilka przykładów:

Zaskoczenie

Zaskoczenie

 

Radość

Szczęście

 

Złość

 Gniew

 

Niesmak/Obrzydzenie

Niesmak, wstręt

 

Smutek

Smutek

 

Lekceważenie/Pogarda

Pogarda

 

Strach

Strach