NLP i Psychologia

NLP

Wbrew wielu obiegowym opiniom NLP nie jest manipulacją. Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu adeptów różnej maści nauczycieli próbuje później "czarować" i wykorzystywać swoją wiedzę w sposób nie do końca etyczny. NLP służy głównie osobie, która je poznaje, pozwala i pomaga zrozumieć działanie własnego umysłu, emocji i tego jak NIE dać się zmanipulować. Wiedza z zakresu NLP pozwala również na wzniesienie relacji z innymi ludźmi na wyższy poziom, co jest tylko i wyłącznie korzystne dla obu stron.

 

PSYCHOLOGIA

Psychologią również interesuję się od bardzo dawna. Chyba każdy adept psychologii wie, idą tam ludzie, którzy chcą się dowiedzieć jak pozbyć się swoich własnych problemów :) Ja na szczęście nie poszedłem, ale swoje przeczytałem :)

Poza książkami Roberta Cialdiniego i Roberta Kiyosaki (tak, tak - mimo tego, że być może nigdy o tym nie pomyśleliście to jego książki również można zaliczyć w pewnym sensie do psychologicznych) uwielbiam Paula Ekmana. Być może oglądaliście serial "Lie to me" - osoba doktora Lightman-a (gra ją znakomity Tim Roth)  jest oparta właśnie na postaci Ekmana.

Tim Roth - Lie to meTo człowiek, który rozebrał na czynniki pierwsze mimikę ludzkich zachowań. Profesjonalna nazwa to mikroekspersje, czyli niewielkie ruchy mimiczne, jakie pojawiają się na naszej twarzy w różnych sytuacjach a które są odzwierciedleniem naszego faktycznego stanu. To właśnie dzięki mikroekspresjom doktor Lightman (w serialu) rozpracowuje wiele kryminalnych zagadek, mimo tego, że złoczyńcy (fajne słowo :)) nie chcą współpracować. Na dłuższą metę można to połączyć z NLP - bo mikroekspresje, według mnie, połączone są z dialogami wewnętrznymi i są reakcjami na to co do siebie mówimy "w środku", nawet jeśli nie chcemy powiedzieć nic "na zewnątrz". Polecam również program METT - przekonajcie się, czy znacie ludzi i to co o was myślą, bądź jak naprawdę odbierają Wasze zachowanie...

Poniżej kilka przykładów:

Zaskoczenie

Zaskoczenie

 

Radość

Szczęście

 

Złość

 Gniew

 

Niesmak/Obrzydzenie

Niesmak, wstręt

 

Smutek

Smutek

 

Lekceważenie/Pogarda

Pogarda

 

Strach

Strach